Wycieczkę tę muszę uczciwie zaliczyć do tych najbardziej udanych w historii mego wycieczkowania. Po przekroczeniu bramy czeka nas zupełnie inny świat i to nie dlatego, że jestem wychowana w tradycji chrześcijańskiej… Za bramą przy ulicy Okopowej znajdują się macewy z pięknymi symbolami, ohele rabinów i cadyków, groby znanych pisarzy i długo by jeszcze wymieniać. Ciekawostek na temat cmentarza dostarczał wspaniały Pan Jan Jagielski – taki jednoosobowy google pełen wiadomości i ciekawostek na temat cmentarzy żydowskich całej Polski i zapewne Europy też. Można sobie wyszukać na youtube fragmenty jego opowieści o cmentarnych ohelah. Warto!
1. Stara brama cmentarza pamiętająca czasy getta warszawskiego odnowiona w 1998 r. dzięki staraniom Fundacji Cmentarza Żydowskiego "Gęsia"
2. Mezuza na starej bramie cmentarza
3. Tradycyjne macewy i pomniki cmentarza żydowskiego (a ta postać... myślicie, że to dybuk?)
4. Na murze wokół jednej z części cmentarza umieszczono fragmenty zniszczonych macew tworząc swoistą mozaikę
5. Pozostałości dawnego domu przedpogrzebowego
6. Ohel Bera Sonnenberga, jednego z najbogatszych Żydów Warszawy - na grobowcu umieszczono płaskorzeźby, jedne z najpiękniejszych w Europie Środkowej:
Interpretacja płaskorzeźby (tej na ścianie po prawej) nie jest łatwa, ponieważ są jak zwykle "dwie szkoły".Więcej o tej płaskorzeźbie dowiecie się tutaj. To właśnie pan Jan opowiada!
9. W innej części cmentarza znajdują się groby w innych stylach np. z sarkofagami w stylu manuelińskim (jakoś ten styl lizbońskiego Klasztoru Hieronimitów w Belem przychodzi mi do głowy, gdy patrzę na te groby). Ten w centrum zdjęcia (na lewo od pnia drzewa) to grób rodziny Lesserów.
10. I jeszcze taka macewa, która z uwagi na roślinny ornament najbardziej mi się podobała - krzew róży:
11. A teraz coś dla wielbicieli sztuki socrealizmu:
... oraz grób Feliksa Perla, twórcy programu socjalizmu polskiego, działacza socjalistycznego.
Warto było poświęcić niedzielne przedpołudnie i zwiedzić ten cmentarz. Zapewne podzieli on los położonych nieopodal Powązek - będzie coraz bardziej niszczał i potrzeba będzie (już jest) wiele pieniędzy i czasu i pracy na utrzymanie go w dobrym stanie. Zawsze to szkoda, gdy zabytkowe miejsca niszczeją, albo gdy ktoś je niszczy (wtedy nawet bardziej).
2 komentarze:
Straasznie zarośnięty. Dlaczego Gmina Żydowska nie dba o własny cmentarz? Widać nie jest to dla nich ważna sprawa
A ten blog nie jest miejscem prezentowania moich opinii o czymś, o czym nic nie wiem. Jest to tylko relacja ze zwiedzania. Do żadnego innego miana nie pretenduje, nie ocenia. Na zdjęciach wyraźnie widać, że część cmentarza wygląda tak, a część inaczej. Jak wygląda cmentarz przy Okopowej "na żywo" każdy może zobaczyć osobiście. Polecam!
Wydaje mi się, że trzeba też informować jeśli się pożycza link i zamieszcza na innej stronie...
Dzięki za komentarz i zapraszam ponownie :)
Prześlij komentarz